Obrotowa kładka Św. Ducha przez rzekę Motławę na Wyspę Spichrzów, Gdańsk
realizacja: marzec 2019 r. - czerwiec 2019 r.
Termin realizacji: marzec 2019 r. - czerwiec 2019 r.
- płyty granitowe szare ciemne Strzelin gr. 6 cm płomieniowane o wymiarach 74x74 cm, 74x104 cm, 74x50 cm oraz duże slaby, które były wycinane i dopasowywane w fazie zabudowy do kształtu fundamentu całego mostu.
- Ilość: ok. 650 m2
Opis realizacji:
Wyspa Spichrzów w Gdańsku nabiera blasku. Poprzez szereg inwestycji oraz planowane projekty będzie to jedno z najładniejszych miejsc w mieście.
Kładka Św. Ducha w Gdańsku wyróżnia się jako rozwiązanie techniczne jak również estetyczne. Głównym celem artystycznym było stworzenie skromnej kładki o niskim profilu opartej na kamiennej wyspie. Po obróceniu kładki i otwarciu Motławy dla żeglugi, kadłub kładki spaja się z wyspą stając się rzeźbą na wodzie jako obiekt sztuki użytkowej. Jest to obiekt bardzo elegancki i jednocześnie nowoczesny w swoim wyglądzie. Kamienna wyspa chroni kładkę przed kolizją ze statkami.
Pani Bożenna Wawrzyniak-Mańko architekt z firmy RKW, autora planu generalnego wyspy, tak skomentowała aspiracje artystyczne zwycięskiej kładki – „jest to zadanie dla jubilera a nie dla kowala”.
Powstała kładka łączy Wyspę Spichrzów z Długim Pobrzeżem i Głównym Miastem tworząc nową trasę spacerową i ułatwiając dostęp do instytucji kultury. Kadłub kładki i wyspa są abstrakcyjnymi obiektami, to jednak ich forma jest otwarta na różne symboliczne interpretacje, poczynając od ptaka z rozpostartymi skrzydłami jako symbol Świętego Ducha, aż po symboliczny pomnik dla ORP Orzeł i jego bohaterskiej załogi, która zaginęła bez śladu.
Jako że teren opracowania objęty jest ochroną dziedzictwa kulturowego oraz ochroną archeologiczną jedynym realistycznym rozwiązaniem była kładka, która otwiera się poprzez ruch poziomy. Kładka stanowi prostą i elegancką platformę, pozwalającą na podziwianie z niej miasta. Usytuowana w sercu Gdańska kładka będzie oglądana i używana przez tysiące osób, a jej tłem będzie ważny historyczny kompleks urbanistyczny, który wymaga rozwiązania delikatnego i eleganckiego, ale tez zaawansowanego technologicznie, ponadczasowego i kontynuującego ducha tradycji powściągliwej architektury i wzornictwa przemysłowego.
Źródło: „https://architektura.muratorplus.pl/innowacje-w-architekturze/projekt/210/”
Miejsce realizacji: